Erytrytol Chiński czy Francuski? który lepszy

Erytrytol chiński a erytrytol francuski.

Jakie są różnice między tymi produktami?

Erytrytol to jeden z alkoholi cukrowych (polioli). Posiada w swojej cząsteczce zarówno grupę karboksylową, jak i hydroksylową. Dlatego łączy w sobie cząsteczkę cukru i alkoholu. Poza erytrytolem znane są inne poliole, takie jak maltitol, sorbitol czy ksylitol. Aktualnie wszystkie z nich cieszą się dużą popularnością, ze względu na to, że posiadają bardzo niski indeks glikemiczny, dzięki czemu są odpowiednie dla osób z cukrzycą i nie tylko. Ponadto, spożycie  polioli nie wiąże się z jakimikolwiek dodatkowymi kaloriami (poza wyjątkiem ksylitolu który ma ok. 40% mniej kalorii od cukru), dlatego cieszą się one dużym zainteresowaniem także ze strony osób chcących zrzucić zbędne kilogramy i będąch na diecie nisko węglowodanowej, ketogenicznej.

Erytrytol jest także nazywany erytrolem, a jego symbol to E-968. Dodaje się go do wielu słodyczy oraz słodzonych napojów. Dzięki temu podwyższa ich słodycz, a przy tym nie nie dodaje kalorii. Może być więc również wykorzystywany w napojach dietetycznych. Brak kaloryczności erytrolu wynika z tego, że jest on prawie w całości absorbowany przez jelito cienkie. Tylko nieznaczna część tej substancji przedostaje się do jelita grubego (ok. 10%). Z tego wynika, że w zasadzie większość tego cukru nie jest trawiona przez organizm ludzki. Dlatego nie dostarcza on kalorii. Erytytol w przeciwieństwie do zwykłego cukru jest mało higroskopijny, co zdecydowanie ułatwia jego przechowywanie.

Substancja ta pozostawia w ustach delikatnie chłodzący smak. Dlatego wraz z aspartamem jest częstym dodatkiem gum do żucia, zwłaszcza tych o miętowym smaku. Ponadto, erytrol znajduje zastosowanie w połączeniu ze stewią, która jest tak zwanym naturalnym cukrem. W połączeniu z erytrolem neutralizuje się jej delikatnie gorzkawy posmak. Przy odpowiednio dobranej proporcji glikozydów stewiolowych (stewii) do erytrolu umożliwia stosowanie gotowego słodzika jako alternatywy do cukru 1:1, bez konieczności przeliczania i zachowuje idealny smak.

Okazuje się, że erytrol znalazł także szerokie zastosowanie w pastach do zębów lub substancjach chroniących higienę jamy ustnej. Zwykły cukier nie jest bowiem dla niej odpowiedni ze względu na pożywkę jaką stanowi dla bakterii. Natomiast erytrol ze względu na swoją budowę chemiczną jest alkoholem. Dlatego nie stanowi zagrożenia dla higieny jamy ustnej. Istnieje przekonanie, że wiele produktów spożywczych pochodzenia europejskiego (erytrol także) jest lepszych niż tych pochodzenia na przykład chińskiego. W tym artykule sprawdzamy czy rzeczywiście tak jest.

Najwięcej erytrolu spożywają Japończycy. W ich kraju jest on niezwykle popularny. A że ich w miarę bliskimi sąsiadami są Chińczycy, to mogą szybko i tanio go importować.

Różnice między erytrolem chińskim a erytrytolem francuskim:

Pierwszą zasadniczą różnicą jest cena. Erytrytol francuski kosztuje około 35-40 zł za kilogram. Natomiast chiński może kosztować nawet jakieś 30-40% mniej czyli około 25 złotych. Producenci tłumaczą ten fakt tym, że w Chinach erytrol jest pozyskiwany z kolb kukurydzy. Natomiast w Europie, czyli na przykład w Finlandii lub Francji z kory drzew (na przykład z brzozy). Istnieje także przekonanie, że osoby z grzybicą lub takie, które kiedyś przechodziły tę chorobę mogą po spożyciu erytrolu chińskiego mieć nasilone objawy ze względu na substancję, która teoretycznie może pojawić się w gotowym produkcie. Nawet jeśliby tak było, to są to jednak bardzo śladowe ilości, które nie mogą przyczyniać się do rozwoju grzybów w organizmie człowieka. W żadnych specjalistycznych źródłach nie ma jednak udowodnionych informacji o tym, że chiński erytrol jest w jakikolwiek sposób gorszy od europejskiego. W Polsce uznaje się, że najlepszy jest erytrol francuski. Jednakże takie stwierdzenie nie ma żadnego podparcia merytorycznego. Jak dotąd nie przeprowadzono żadnych badań, które udowodniłyby lepsze lub gorsze właściwości alkoholi cukrowych ze względu na kraj ich pochodzenia. Ponadto, pokutuje także przekonanie, że erytrol syntezowany chemicznie jest gorszy od tego, które powstaje w sposób naturalny. I tutaj także mamy do czynienia z błędem, gdyż syntezowany erytrol ma identyczny skład chemiczny jak ten naturalny. Nie ma więc możliwości, aby wywierał inny wpływ na organizm ludzki.

W Unii Europejskiej zakazano używania erytrolu jako zamiennika cukru w jogurtach, napojach, słodyczach itp. Jednakże można go swobodnie kupić w internecie czy zwykłym sklepie. Każdy produkt, który jest importowany przez kraje UE przechodzi szczegółowe atesty. Nie jest więc możliwe, aby produkt posiadający nieodpowiednią ilość zanieczyszczeń trafił na półki sklepowe. Zanim produkt pochodzący z importu trafi do sklepów jest dokładnie badany pod kątem jakości i składu. Tak samo jest w przypadku każdej partii erytrolu.

Natomiast erytrol francuski w Polsce reklamuje się jako naturalny, pochodzący z fermentacji glukozy. 900 gram takiej substancji kosztuje 33,99 zł. Pod względem chemicznym ani trochę nie różni się od erytrolu chińskiego. Nie warto więc iść zgodnie z tak zwanym owczym pędem i ślepo wierzyć przekonaniu, że coś co jest chińskie nie może być dobre. Aktualnie rynek jest bardzo konkurencyjny i nawet Chińczycy nie mogą sobie pozwolić na obniżanie jakości eksportowanych produktów.

Wszystkie dostępne publikacje jednoznacznie wskazują, że kraj pochodzenia w przypadku erytrolu nie ma znaczenia. Czy dana paczka pochodzi z Europy czy też nie to musi być przecież poddana wszelkim atestom. Nie ma podstaw ku temu, aby uważać, że chiński erytrol jest w jakikolwiek sposób gorszy niż ten francuski, fiński czy polski. Różnice w cenie natomiast mogą wynikać z dodatkowych oznaczeń typu „produkt przyjazny dla wegetarian”. Warto mieć jednak na uwadze, że w dużej mierze mogą to być po prostu zwykłe chwyty marketingowe.

Podobne wpisy:

    None Found

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*