Nerkowce – smaczne orzechy o cennych właściwościach
Orzechy nerkowca nie bez powodu mają tak wielu zwolenników – są kruche, delikatne i przede wszystkim bardzo smaczne. Oprócz tego stanowią bardzo cenne urozmaicenie jadłospisu, ponieważ mają mnóstwo właściwości zdrowotnych. Dowiedz się, dlaczego warto jeść orzechy nerkowca!
Orzechy o wielu zastosowaniach
Nerkowce to tak naprawdę nasiona drzewa o nazwie Nanercz Zachodni. Nazywane są również orzechami Cashew. Niewiele osób wie, że ten gatunek drzewa jest bliskim krewniakiem mango – nic dziwnego, wygląd orzechów nerkowca mocno odbiega od tych kolorowych owoców! Sam owoc jednak do złudzenia przypomina mango. Nerkowce uprawiane są przede wszystkim w krajach klimatu tropikalnego, na przykład w Ameryce Południowej, w Indiach, Wietnamie czy w Mozambiku.
Orzechy nerkowca spożywane są na surowo lub prażone. Jądro owoców Nanercza również nadaje się do spożycia – ma ono delikatnie słodki, lekko kwaśny smak. Co ciekawe łupiny orzecha zawierają 35% ostrego oleju, tzw. cashew nutshell oil, który ma bardzo silne działanie odkażające. Używany jest między innymi do natłuszczania sieci rybackich, do impregnowania drewna czy przyrządzania różnego rodzaju środków dezynfekujących. Ekstrakt z liści często wykorzystywany jest jako dodatek do pasty do zębów. Jak widać, owoce nerkowca to nie jedyne, co daje nam drzewo Nanercza zachodniego!
Orzechy nerkowca – właściwości
Nerkowce są niezwykle zdrowe, dlatego warto sięgać po nie jak najczęściej. Mają one mnóstwo cennych składników odżywczych. W 100 gramach orzechów nerkowca znajduje się około 18 gramów białka, 43 gramy tłuszczu, 30 gramów węglowodanów i 3,5 grama błonnika. Dodatkowo są one doskonałym źródłem witaminy A, D, E i K, kwasu foliowego, a także wapnia, fosforu, miedzi, potasu i żelaza. Ponadto nerkowce są niezwykle bogate w jedno– i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, między innymi w bardzo korzystny dla serca i całego układu naczyniowego kwasy gamma-linolenowy. Nerkowce to również kopalnia przeciwutleniaczy, które skutecznie blokują nadmierną aktywność wolnych rodników i redukują szkody, które wyrządziły one w organizmie. Wolne rodniki, przyczyniające się do powstawania stresu oksydacyjnego, mogą powodować nie tylko przedwczesne starzenie się organizmu, ale też wiele chorób, takich jak nowotwory czy schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Z tego powodu każdego dnia powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi solidnej porcji antyoksydantów – nerkowce są na to doskonałym sposobem!
Witaminy i minerały, zawarte w orzechach nerkowca, to dobry sposób na uzupełnienie dziennego zapotrzebowania organizmu na te związki. Z kolei kwasy tłuszczowe, które występują w nerkowcach, mogą korzystnie wpływać na poziom cholesterolu, wspierać układ krążenia i zapobiegać miażdżycy. Oprócz tego nerkowce są cennym wsparciem dla układu odpornościowego. W zauważalny sposób poprawiają również wygląd włosów, skóry i paznokci.
Nerkowce a odchudzanie
Wydawać by się mogło, że nerkowce to niezbyt rozsądny wybór podczas odchudzania – 100 gramów tych orzechów ma aż 550 kalorii. Są one jednak bardzo sycące, mają niski indeks glikemiczny, zapobiegają więc gwałtownym skokom insuliny. Ponadto nerkowce zawierają błonnik, który daje uczucie sytości i działa niczym miotła na nasze jelita, usuwając z nich wszystkie pozostałości procesu przemiany materii. Warto również pamiętać, że powinniśmy dbać o spożycie tłuszczów – niezależnie od tego, czy jesteśmy na diecie, czy też nie, są one niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. O wiele lepszym wyborem będą więc zdrowe tłuszcze, pochodzące z orzechów nerkowca.
Orzechy nerkowca w Twojej kuchni
Chętnie sięgamy po surowe orzechy nerkowca, jednak możliwości ich wykorzystania w kuchni są o wiele szersze. Nerkowce doskonale sprawdzą się jako dodatek do sałatek, zdrowych koktajli, do ciast i deserów, a także jako urozmaicenie dań głównych. Jeśli szukasz sposobu na lekki, letni obiad, który uwiedzie Cię smakiem, możesz przygotować makaron z pesto bazyliowym. Takiemu daniu z pewnością nikt się nie oprze!
Przepis na pesto bazyliowe z orzechami nerkowca
Pesto bazyliowe – składniki:
- doniczka świeżej bazylii
- garść orzechów nerkowca
- dwa ząbki czosnku
- 100 ml dobrej oliwy z oliwek
- 100 g parmezanu
Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki należy dobrze wymieszać – możesz użyć blendera lub moździerza. Do smaku warto dodać odrobiny soli himalajskiej. Tak przygotowane pesto wymieszaj z ulubionym makaronem pełnoziarnistym, całe danie posyp dodatkową ilością parmezanu, dodaj kilka pomidorków koktajlowych i liści bazylii i gotowe! Smacznego!
Przepis na domowe masło orzechowe z nerkowców
Masło orzechowe z nerkowców, czy też masło nerkowcowe, to wspaniały przysmak, który szybko pokochasz. Jest łatwe w przygotowaniu i tańsze, niż sklepowe masła z nerkowców. Orzechy te są bardzo miękkie i tłuste, dlatego przepis jest naprawdę łatwy w wykonaniu!
Masło z nerkowców – składniki:
- 2 szklanki orzechów z nerkowców
- ½ łyżeczki soli
- odrobina oleju lub oliwy z oliwek
Sposób przygotowania:
Masło należy ucierać w moździerzu tak długo, aż jego konsystencja stanie się gładka i oleista – oznacza to, że z orzechów zaczął wydobywać się cenny olej. Jeśli chcesz, aby masło było nieco bardzo płynne, możesz dodać do niego odrobinę oleju. Sprawdzi się tutaj olej z orzechów włoskich albo oliwa extra virgine. Tak przygotowane masło orzechowe należy przechowywać w słoiku w lodówce. Swoje właściwości zachowuje przez cztery tygodnie, jednak z pewnością zniknie szybciej!
Podobne wpisy:
- None Found
Dodaj komentarz