Olestra Fat Free – tłuszcz bez kalorii

Olestra (pojawiająca się również pod nazwą Olean) to substancja stworzona przez globalny koncern Procter&Gamble na potrzeby dzisiejszego rynku spożywczegoi popularności fit produktów. Olean jest pewnego rodzaju tłuszczem, który nie posiada kalorii – w wielkiem skrócie. Brzmi na prawdę bardzo obiecująco – zwłaszcza że tłuszcz jest zdecydowanie najbardziej kalorycznym makroskładnikiem w naszym pożywieniu – 1g to aż 9kcl. Ponad dwa razy więcej od weglowodanów i białka. Do tej pory spotykaliśmy się z substancjami słodzącymi które z powodzeniem zastąpywały cukier (węglowodany ) w naszej diecie jak stewia, erytrytol czy ksylitol, tym razem przyszła pora na dietetyczny zamiennik tłuszczu 🙂

 

Budowa chemiczna i wynalezienie olestry

Olestra została wynaleziona przez naukowców firmy P&G przez  przypadek. Pracowali oni nad składem tłuszczu, który mógłby być lepiej trawiony przez wcześniaki. Odkryli jednak dzięki temu-  tłuszcz, który w ogóle nie zostaje strawiony, a w konsekwencji jego wartości odżywcze i zawartość kaloryczna nie są przyswajane. Olestra jest syntezowana z sacharozy. Ze względu na budowę chemiczną przypomina trójglicerydy. Jednak zamiast cząsteczki glicerolu zawiera molekułę sacharozy. Ze względu na to, że ta molekuła jest dużych rozmiarów, enzym trawienny – lipaza nie jest w stanie go strawić. Co skutkuje, że zostaje on wydalony w takim samym stanie, w jakim został przyjęty, a kalorie jakie posiada nie zostają w żaden sposób przyswojone. Związek chemiczny jakim jest olestra charakteryzuje się tym, że może posiadać różną liczbę kwasów tłuszczowych. W zależności od liczby cząsteczek danego rodzaju kwasu olestra może posiadać różny stan skupienia. Jeżeli jest zbudowana w przeważającej części z nasyconych kwasów tłuszczowych, to jej wygląd będzie przypominał olej kokosowy, czyli przeźroczyste ciało stałe.

Wpływ olestry na organizm ludzki

Istnieje wiele kontrowersji dotyczących wpływu stosowania olestry. W 1984 roku organizacja FDA (Food and Drug Administration) wydała zgodę firmie Kellogg ( zarządzanej przez P&G) na promowanie olestry jako składnik obniżający ryzyko zachorowalności na choroby nowotworowe oraz obniżający poziom cholesterolu we krwi. Jednakże po przeprowadzeniu serii badań naukowych udowodniono, że jej stosowanie posiada kilka skutków ubocznych i wad.

  • Po pierwsze, olestra utrudnia absorpcje niektórych witamin, takich jak witamina A,D,E i K. Ponadto, nadmierne stosowanie olestry może przyczynić się do powstania bólów brzucha. Podobna sytuacja ma miejscu w momencie nadużywania subtancji słodzących z odłamu Alkoholi wielowodorotlenowych (poliole) które podrażniają układ pokarmowy i jelita.

  • Większość przeprowadzonych badań wskazuje jednak, że olestra w żadnym stopniu nie jest toksyczna, kancerogenna czy mutagenna. Co więcej olestra wykazuje jeszcze jedną bardzo istotną cechę dla naszego zdrowia. Otóż, posiada ona niecodzienną zdolność do wiązania z cząsteczkami PCB (polichlorowane binefyle), które to są toksyczne dla ludzkiego organizmu. Niektóre ryby morskie (drapieżne i tłuste) posiadają niewielką ilość PCB. Jednak nawet taka ilość może być niebezpieczna dla naszego zdrowia, gdyż ten związek posiada działanie rakotwórcze. Istnieje więc wysokie prawdopodobieństwo, że smażenie tego typu ryb z użyciem olestry znacznie organiczyło by lub może nawet zupełnie zniwelowało rakotwórczy charakter potrawy.

Olestra w sklepach

Niestety w krajach Unii Europejskiej stosowanie olestry jest na dzień dzisiejszy zakazane. Nie można ani sprzedawać jej w czystej postaci ani dodawać do różnego rodzaju produktów. Z tego względu trudno ją zakupić również w Polsce. Można próbować poprzez różnego rodzaju serwisy internetowe proponujące aukcje sprzedażowe. Jednak zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych dużą popularnością cieszą się bezkaloryczne spray’e do smażenia. Dzięki nim można za dokonywać obróbki termicznej potraw z niewielką ilością tłuszczu.

 

Podobne wpisy:

    None Found

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*