Syropy Zero Kalorii – jak to jest zrobione?

Wiele osób zastanowia się czy to możliwe, że nasze syropy 0kcl są one tak niskokaloryczne, a na dodatek nie zawierają cukru i tłuszczu. Poniżej wszystko dokładnie tłumaczymy 😉

1. Jak to możliwe, że syropy zerokalorii.pl są smaczne, chociaż nie zawierają ani grama cukru i tłuszczu?

Jest to pytanie, które zapewne nurtuje wiele osób. Jak syrop, który kojarzy się z czymś słodkim może nie zawierać cukru i tłuszczu? Otóż jako pierwszy składnik zawiera on wodę, która jak wiadomo jest bezkaloryczna. Następnie w dalszej kolejności znajdują się naturalne barwniki, aromaty, substancje słodzące i konserwant. I to wszystko. Nie ma mowy o żadnym składniku białkowym, tłuszczowym czy węglowodanowym. Skoro syrop smakowy naszej firmy nie zawiera żadnego z tych trzech rodzajów substancji (makroskładaników) organicznych to można go spokojnie spożywać będąc na diecie odchudzającej, diecie dla diabetyków itd.

Syropy Kusząca Wanilia oraz Zwariowany Karmel dopiero w 100 ml zawierają 4 kcal. Nazywane są jednak bezkalorycznymi, ponieważ w standardowej porcji zawierają praktycznie zero kalorii.  A raczej nikt nie zje pół szklanki syropu na raz, a nawet gdyby tak było to 4 kcal nic nie zmienią. Wasz ulubieniec – Syrop Zakochani Czekolada i Orzech zawiera 10 kcal w 100 ml. To także bardzo niewielka ilość. Rozporządzenie Unii Europejskiej informuje, że produkty mogą być nazywane bezkalorycznymi, jeżeli posiadają do kilkunastu kalorii w 100 gramach.

 

2. Dla kogo dedykowane są syropy zerokalorii.pl. Czy nadają się do każdego rodzaju diety?

Przede wszystkim syropy zerokalorii są przeznaczone dla osób, które przebywają na diecie niskokalorycznej, diecie dla diabetyków, diecie odchudzającej. Są również często używane przez zawodników i zawodniczki sportów sylwetkowych w okresie przed startowym jak i również w okresie budowania masy mieśniowej – jako alternatywa dla słodyczy.  Zwłaszcza przed zawodami nie mogą pozwolić sobie na żadne odstępstwo od normy, więc jedyne co mogą zrobić aby polepszyć smak potraw typowo białkowych to wzbogacić je o niskokaloryczne produkty.

Należy jednak pamiętać o tym, że są one jedynie uzupełnieniem normalnej diety i pod żadnym pozorem nie wolno spożywać tylko i wyłącznie zerokalorycznych produktów. Zbyt niska podaż kalorii w diecie, w dłuższej perspektywie czasu będzie działać mocno niekorzystnie na nasz profil hormonalny i metabolizm. Inną grupą odbiorców naszych produktów mogą być wegetarianie, ponieważ używamy substancji zagęszczającej- gumy ksantanowej, która w przeciwieństwie do żelatyny nie ma pochodzenia zwierzęcego. Jeszcze innym rodzajem diety, w której założenia w pełni wpisują się nasze produkty jest dieta zdrowotna (dla diabetyków oraz osób niespożywających laktozy czy glutenu). Oczywiście nasze produkty są także odpowiednie dla osób, które zakończyły dietę odchudzającą, ale nie chcą paść ofiarą efektu jojo. W konsekwencji zerokaloryczne produkty są jak najbardziej odpowiednie prawie dla wszystkich rodzajów diety, jako dodatek do bardziej kalorycznych dań.

3. Czy syropy zerokalorii są odpowiednie dla osób z nadwrażliwością na gluten?

Coraz więcej osób cierpi na nietolerancję glutenu. Czasami nawet niewielka jego ilość może wpływać bardzo negatywnie na organizm. Na szczęście produkty zerokalorii są zupełnie pozbawione glutenu, więc osoby cierpiące na jego nietolerancję mogą bez obaw je spożywać. Gluten jest tematem mocno kontrowersyjnym w świecie dietetyki i badań naukowych jednak warto wiedzieć że syropy 0kcl są GLUTEN FREE 🙂

4. Jak należy przechowywać syropy zerokalorii?

Syropy i wszystkei inne produkty 0kcl  – po otwarciu najlepiej jest przechowywać w lodówce, ponieważ  są dłużej przydatne do spożycia. Niska temperatura może powodować, że syrop odrobinę zgęstnieje. Wtedy wystarczy wyjąć go chwilę wcześniej albo po prostu potrząsnąć butelką.

5. Czy syropy zerokalorii to sama chemia? Czy w produktach są zawarte jakiekolwiek sztuczne barwniki lub sztuczne aromaty?

Absolutnie nie, często osoby, które dokładnie nie znają składu najbardziej krytykują tego rodzaju produkty. Jednak po wczytaniu się w etykietki można wyciągnąć wnioski, że zawierają one tylko i wyłącznie barwniki i aromaty pochodzenia naturalnego.

Dokładną analizę składu produktów 0kcl znajdziecie w recenzji syropów zerokalorii.

6. Czy syropy zerokalorii pomagają w redukcji nadwagi i tłuszczu?

Oczywiście, że tak. Należy jednak pamiętać o tym by stosować zbilansowaną dietę, a produkty wysokokaloryczne zastępować właśnie naszymi produktami. Warto skorzystać z przepisów na naszej stronie, które podpowiadają jak stworzyć pyszne, pełnowartościowe a zarazem niskokaloryczne posiłki. Na naszej stronie również można zapoznać się z opiniami ekspertów, którzy informują o niebywałych postępach swoich podopiecznych. Z naszymi produktami mnóstwo osób straciło już nadprogramowe kilogramy.

7. Jaka substancja słodząca została użyta w naszych produktach?

Jest to tak zwana sukraloza, która cechuje się brakiem kaloryczności. Ma to związek z tym, że nie jest trawiona przez organizm człowieka w normalny sposób. Ponadto, jest ona odporna na działanie temperatury, więc może być stosowana do różnego rodzaju wypieków ale także do słodzenia napojów czy syropów.

8. Czy produkty zerokalorii są odpowiednie dla diabetyków- cukrzyków typu II-iego?

Wiele osób cierpiących na tę przypadłość korzysta z naszych produktów i chwali sobie ich rolę w codziennej diecie. Badania naukowe pokazują że spożywanie produktów 0kcl nie podnosi poziomu glukozy we krwi.  Jednakże w przypadku takich chorób jak cukrzyca zawsze warto każde posunięcie żywieniowe konsultować z lekarzem. Jeżeli nie będzie ku temu żadnych przeciwwskazań, to zachęcamy do spróbowania naszych produktów, ponieważ cechuje je właśnie możliwość obniżenia poziomu glukozy w organizmie i zbawienny wpływ na cały proces zdrowotny.

Podobne wpisy:

    None Found

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*