Dieta Paleo – najważniejsze informacje i założenia

dieta paleo baner główny

Dieta Paleo wywodzi się od diety paleolitycznej czyli diety jaskiniowców. Mówi się, że diety tej nie wymyślił człowiek, tylko natura. To najbardziej pierwotny i najbardziej naturalny sposób odżywiania. Rozwój cywilizacyjny spowodował, że zaczęliśmy od niego odchodzić. Uznaje się, że ludzie pierwotni wybierali intuicyjnie to co dla organzimu najlepsze i najbardziej wartościowe, eliminując tym samym produkty zbędne. 

ddd

Jakie są jej zasady?

Dieta ta nie wymaga liczenia kalorii, tylko zależy od wyboru produktów. Przede wszystkim dieta ta jest bogata w białko: owoce morza, wołowina, kurczak, cielęcina. Jednak w jadłospisie znajdują się także warzywa szczególnie zielone czy orzechy, zioła, naturalne tłuszcze. Mleko, zboże, przetworzone produkty czy rośliny strączkowe są w tej diecie przeciwwskazane. Dokładnie wymienione produktu możesz zobaczyć na samym dole artykułu w wygodnej infografice.

 

Przeciwko diecie Paleo pojawia się wiele kontragrumentów na nie. Najbardziej popularny, który zdarza nam się słyszeć to teoria, że ludzie z okresu paleolitu żyli krótko i nie mieli możliwości zapadania na choroby serca, nowotwory czy inne dolegliwości tego typu. Brzmi wiarygodnie, prawda? I rzeczywiście średnia długość życia ludzi paleolitu jest krótka, jednak termin ten oznacza średni wiek, w którym umierają ludzie w danej populacji, nie biorąc w ogóle pod uwagę wieku i zdrowia indywidualnych jednostek. W tamtym okresie dzieci bardzo często umierały przy urodzeni. Jeśli ich rodzice przeżyli ponad 70 lat, a 2 dzieci zmarło tuż przy narodzinach to średnia wieku wynosi około 30 lat. Przez co ulegamy złudzeniu, że ludzie tam umierali rzeczywiście bardzo młodo. Ponato ludzie, którzy umierali przed 60. umierali przez nieprzyjazne warunki środowiska, ginęli podczas polowań, ale nie z powodu otyłości, nadciśnienia, wysokiego cholesterolu czy cukrzycy. Czasami inni argumentują bezsens diety paleo stwierdzeniem, że nie wiemy co jedli w tym okresie. Liczne badania archeologiczne odpowiadają na to pytanie, ale możemy je rozwiązać nawet na logikę. Wiemy, że nie jedli nabiału, bo przecież krowy nie były wtedy „udomowione”, nie spożywano rafinowanych cukrów, bo nie przerabiano buraków cukrowych ani trzciny, a obecnie spożywamy go około 60 kg rocznie. Co więcej wiemy, że nie jedli chleba, kasz, płatków, bo też nie umieli ich poddawać obróbkom, z wykopalisk archeologicznych wiadomo, że około 13 tysięcy lat temu wprowadzono do diety te produkty.

 

Jakiś czas temu uważałam, że Dieta Paleo rzeczywiście jest dobra przy niektórych schorzeniach np. Hashimoto, gdzie należy usunąć wszystkie pokarmy powodujące stan zapalny w organizmie. Dieta Paleo przy wykluczeniu roślin psiankowatch przy tej chorobie wydaje się być idealna. Jednak sądziłam, że nie jest to dieta nadająca się dla sportowców lub osób o wysokiej aktywności fizycznej, wtedy zaczęłam zgłębiać temat i okazuje się, że przeprowadzone na ten temat badania,które prowadzili Joe Friel oraz Loren Cordian, dowodzą, że po odpowiedniej modyfikacji Paleodieta jest w stanie  poprawić wyniki sportowe, argumentując to 4 składnikami diety paleo:

  • rozgałęzione aminokwasy, zapobieganie rozpadowi białek tworzących mięśnie
  • wytwarzanie we krwi odczynu zasadowego,
  • duża podaż witamin i mikroelementów
  • gromadzenie w mięśniach zapasów glikogenu.

Okazuje się także, że Paleodieta pomaga w wielu innych dolegliwościach, piszą o tym Melissa i Dallas Hartwig małżeństwo, które jest dietetykami i trenerami, twierdzą oni, że wprowadzenie zasad tej diety prowadzi do braku chęci na słodycze, znikają sezonowe alergie, dolegliwości z powodu astmy, ciśnienie krwi wróciło do normy, przewlekłe zapalenia łatwiej ustępują.

Oczywiście na temat diety Paleo będzie tyle argumentów za co i przeciw, bo wg Piramidy Żywienia to przecież zboża stanowią podstawę wspołczesnej diety, a Paleodieta tworzy własną i zupełnie inną piramdę żywienia wywracając nieco do góry nogami to co opracowano w ostatnich latach.

Ja zalecenia Diety Paleo stosuję przy schorzeniach, które już z samej teorii wymagają eliminacji produktów, które sama paleo dieta eliminuje i to rzeczywiście pomaga. Czy jest dobra dla każdego? Myślę, że to opinia, którą pozostawię do indywidualnej oceny, tym bardziej, że dieta ta nie jest dietą łatwą. Jednak w niedalekiej przyszłości chciałabym przeprowadzić doświadczenie o efektywności Diety Paleo, na chwilę obecną z doświadczenia mogę ocenić, że przy schorzeniach przy których jest wskazana – sprawdza się.

 

Autor: Dietetyk Kliniczny Natalia Pokorna,   kontakt : Dietetyka dla laika

Natalka

 

 

paleo jadłospis

Podobne wpisy:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*