Dlaczego warto jeść migdały?

Dlaczego warto jeść migdały?

Migdały nazywane są królem wśród orzechów – nic dziwnego! Ich wspaniały, delikatny smak kusi z ulubionych deserów, a liczne właściwości zdrowotne sprawiają, że są cennym uzupełnieniem zdrowej diety. Przekonaj się, dlaczego warto sięgać po migdały każdego dnia!

Migdały – co warto wiedzieć?

Sięgając po migdały skupiamy się przede wszystkim na ich walorach smakowych, jednak warto wiedzieć, że przybywają one z bardzo daleka. Migdały to nasiona drzewa migdałowca pospolitego, który rośnie między innymi w Azji Zachodniej, Afryce, Ameryce oraz w niektórych krajach europejskich, takich jak Francja, Włochy, Hiszpania, Portugalia czy Szwajcaria. Migdałowiec pospolity to spektakularne drzewo – jego wysokość może sięgać nawet do dziesięciu metrów!

Migdały znajdują zastosowanie nie tylko w naszych kuchniach, ale też w przemyśle kosmetycznym i w lecznictwie. Najczęściej uprawiana jest słodka odmiana migdałów, jednak istnieją również migdały gorzkie – z uwagi na zawartość amigdaliny są silnie trujące. Niemniej jednak wykorzystuje się je przy tworzeniu esencji zapachowych czy kosmetyków.

Wartość odżywcza migdałów

100 gramów migdałów zawiera niecałe 600 kalorii, 20 gramów węglowodanów i tyle samo białka, 52 gramy tłuszczu i jedynie 4 gramy wody. Są one cennym źródłem witamin z grupy B, witaminy E i błonnika, a także żelaza, miedzi, magnezu, manganu, cynku, potasu oraz flawonoidów i fitosteroli. Dzięki tej niezwykle bogatej wartości odżywczej migdały stają się niezwykle cennym uzupełnieniem codziennej diety – warto sięgać po nie jak najczęściej.

Migdały – właściwości zdrowotne

Migdały mają wiele pozytywnych właściwości. Dzięki zawartości witamin z grupy B i magnezu są one ważnym wsparciem dla układu nerwowego – regulują jego pracę, łagodzą napięcia nerwowe, wzmagają pamięć i koncentrację oraz pozwalają na zachowanie doskonałej formy intelektualnej. Przekąska w formie migdałów świetnie sprawdzi się u osób w okresie wzmożonej aktywności intelektualnej, na przykład podczas sesji na studiach czy ważnego projektu w pracy.

Na uwagę zasługują silne właściwości antyoksydacyjne migdałów – dzięki zawartości witaminy E i flawonoidów błyskawicznie wymiatają wolne rodniki i szybko likwidują skutki ich niszczycielskiej działalności. Osoby, które są narażone na silny stres oksydacyjny, między innymi z powodu niezdrowej diety, palenia papierosów czy częstego kontaktu z zanieczyszczonym powietrzem, powinny zadbać o jak największą ilość przeciwutleniaczy w diecie. Migdały sprawdzą się tutaj doskonale!

Duża zawartość cennych, nienasyconych kwasów tłuszczowych w migdałach sprawia, że są one dobrą propozycją dla osób, które chcą w naturalny sposób obniżyć poziom cholesterolu, zadbać o swój układ sercowo-naczyniowego i zapobiegać powstawaniu miażdżycy. Błonnik, zawarty w migdałach, daje z kolei duże uczucie sytości, wspomaga pracę jelit i może stać się cennym wsparciem w procesie odchudzania. Choć migdały są bardzo kaloryczne, warto zadbać o podaż zdrowych tłuszczów, również na diecie – 20 czy 30 gramów migdałów sprawdzi się tutaj wyśmienicie.

Inne właściwości zdrowotne migdałów to między innymi ich pozytywny wpływ na układ krwionośny, poprawa odporności, regulacja gospodarki wodno-elektrolitowej czy wspomaganie walki z trądzikiem. Dzięki dużej zawartości wapnia, migdały stają się cennym wsparciem dla kości – ich regularne spożycie może wzmacniać układ kostny i poprawiać strukturę szkieletu, a nawet zapobiegać osteoporozie. Bardzo ciekawym sposobem na wykorzystanie migdałów jest sięganie po nie w momencie, kiedy dopadnie Cię zgaga – szybko łagodzą tę przykra dolegliwość i pozwalają odzyskać komfort.

Domowe masło migdałowe

Jesteś wielki fanem łakoci, ale nie chcesz wybierać sklepowych słodyczy? Doskonała alternatywą jest domowe masło migdałowe! Choć jego przygotowanie jest nieco czasochłonne, walory smakowe i zdrowotne z pewnością Ci to wynagrodzą!

Składniki:

  • 400 gramów migdałów (możesz wybrać migdały obrane, zaoszczędzisz w ten sposób sporo czasu)
  • szczypta soli do smaku

Sposób przygotowania:

Migdały są bardzo twarde, dlatego do przygotowania domowego masła migdałowego potrzebujesz blendera o naprawdę dużej mocy. Podczas miksowania migdałów rób przerwy, aby uniknąć ich nadmiernego rozgrzania – może to spowodować oddzielenie się masy od oleju. Kiedy migdały zmienią się w oleistą masę, Twoje domowe masło migdałowe jest gotowe! Smacznego!

Podobne wpisy:

    None Found

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*