Tagatoza – Wszystko co powinieneś wiedzieć.

Tagatoza

Tagatoza nie jest zbyt popularnym cukrem. Mimo tego, iż zawiera wiele wartości odżywczych i ma spory potencjał, mało kto korzysta z niej na co dzień. Przeważnie wykorzystuje się ją w branży spożywczej, mieszając ją z innymi substancjami słodzącymi i uzyskując dzięki temu odpowiedni smak produktów. Czym więc tak naprawdę ona jest i jak wpływa na ludzki organizm?

Czym jest tagatoza?

Jest to cukier prosty, należący do grupy ketoheksoz. Swoją budową przypomina fruktozę, czyli naturalny cukier występujący głównie w owocach. Choć odkryto, że to drzewo tropikalne Sterculia setigera zawiera największą ilość tagatozy, w branży spożywczej pozyskuje się ją z laktozy. W minimalnej dawce występuje ona m.in. w mleku, wybranych serach, jogurtach oraz innych przetworach mlecznych.

Aby uzyskać oczyszczoną tagatozę, należy zhydrolizować laktozę do galaktozy oraz glukozy. Pozyskana w ten sposób galaktoza jest przetwarzana w D-tagatozę, z której wyodrębnia się czystą tagatozę o wyglądzie zbliżonym do zwykłego cukru spożywczego.

Właściwości tagatozy

Tagatoza posiada niski indeks glikemiczny (ok. 7,5), więc nie podnosi poziomu insuliny we krwi i polecana jest osobom chorym na cukrzycę. Wspomaga tym samym odchudzanie, gdyż nie wywołuje uczucia głodu, będąc doskonałym zamiennikiem cukru stołowego.

Ludzki organizm nie jest przystosowany do metabolizowania tagatozy, dlatego przyswaja ją wyłącznie w 20%, wchłaniając ją do krwiobiegu. Cała reszta, czyli aż 80% spożytego cukru, jest usuwana wraz z moczem. 80% tagatozy trafia także do jelita grubego i przyjmuje rolę probiotyku, odżywiając drogocenną mikroflorę jelitową. Spożywając ten cukier regularnie, można wzmocnić pracę jelit, poprawić odporność organizmu i tym samym zminimalizować rozwój bakterii chorobotwórczych oraz wirusów. Podsumowując – tagatoza ma pozytywny wpływ na cały układ trawienny, dlatego też nie może doprowadzać do niestrawności, wzdęć czy biegunek.

Zwykły cukier stołowy, jedzony w dużych dawkach, zawsze doprowadza do próchnicy. Tagatoza nie jest jednak zbyt dobrym pożywieniem dla bakterii występujących w jamie ustnej, dlatego nie wpływa na rozwój tej choroby zębów. Bardzo często dodaje się ją do produktów służących do dbania o jamę ustną (past czy płynów do płukania) oraz gum do żucia.

Badania nad tagatozą wciąż trwają. Wysunięte z nich wnioski pokazują nawet, iż ten cukier może mieć o wiele większy potencjał, niż to się do tej pory wydawało. Niektóre analizy wykazały bowiem, że potrafi on pozytywnie wpłynąć na ilość erytrocytów oraz hemoglobiny występującą we krwi, oczywiście ją zwiększając i dzięki temu wspomagając leczenie anemii czy hemofilii. Istnieje też spore prawdopodobieństwo, że już niedługo tagatoza będzie wykorzystywana w walce z cukrzycą typu 2 oraz otyłością. Badania przeprowadzone na zwierzętach pokazały natomiast, że potrafi ona zwiększyć płodność i wesprzeć rozwój płodu, jednak póki co nie wiadomo, czy tak samo działałaby ona na ludzki organizm.

Kaloryczność

Tagatoza, choć jest niemalże tak samo słodka jak sacharoza (wykazuje aż 92% słodyczy cukru stołowego), zawiera znacznie mniej kalorii. W jej 100 g znajduje się ok. 175 kcal, podczas gdy w tej samej porcji sacharozy – blisko 400 kcal. Doceniono ją przede wszystkim w branży dietetycznej, ponieważ zastępując nią zwykły cukier, można skutecznie redukować swoją wagę. Najlepiej w tym celu stosować oczyszczoną tagatozę, niezmieszaną z innymi substancjami słodzącymi.

 

Jak ją stosować?

Jako że tagatoza jest praktycznie tak samo słodka jak sacharoza, nie trzeba kombinować z jej dawkowaniem. Można zatem stosować ją podobnie jak cukier stołowy.

Cukier ten doskonale rozpuszcza się w wodzie, dlatego można nim dosładzać zarówno napoje gorące (kawę czy herbatę), jak i te zimne (koktajle, soki czy lemoniadę). Świetnie radzi sobie także z wysokimi temperaturami, nie zmieniając swoich właściwości nawet przy 170 stopniach C. Z tego powodu bardzo często dodaje się go do różnych wypieków – ciast oraz tortów. Należy jednak uważać, by przy ich przygotowywaniu nie przekroczyć wskazanej temperatury.

Tagatoza, po wymieszaniu z innymi słodzikami, potrafi wzmocnić i poprawić ich smak. Jeżeli połączy się ją z aspartamem, uzyska się większą słodycz oraz zredukuje się gorzkawy i nieprzyjemny posmak, charakterystyczny dla większości słodzików. Tagatoza wspaniale intensyfikuje również inne smaki (miętowy, śmietankowy czy cytrynowy), dlatego przemysł spożywczy bardzo chętnie z niej korzysta.

Również branża farmaceutyczna sięga coraz częściej po tagatozę. Producenci docenili to, że zwalcza ona płytkę nazębną i nie wywołuje próchnicy, dlatego dodają ją do płynów do płukania ust oraz past do zębów.

Bezpieczeństwo

Wielokrotnie sprawdzano już bezpieczeństwo tagatozy. W 2001 r. Komisja Kodeksu Żywienia FAO/WHO zadecydowała, że może być ona używana na dużą skalę. Jak na razie korzystają z niej kraje Unii Europejskiej, Stany Zjednoczone, Japonia, Brazylia, Australia, Nowa Zelandia oraz Korea Południowa. Na rynku polskim czysta tagatoza jest wytwarzana póki co wyłącznie przez jednego producenta.

Dla kogo?

Tagatoza to wspaniała alternatywa dla cukru, po którą każdy może bez obaw sięgnąć. Choć niektórzy twierdzą, że w większej ilości wywołuje ona pewne skutki uboczne, ciężko by było zjeść jej aż tyle, by doczekać się niestrawności. Powinny się nią zainteresować w szczególności osoby chore na cukrzycę, odchudzające się, cierpiące na anemię czy zmagające się z próchnicą.

 

Tagatoze i inne zamienniki cukru znajdziesz w dobrych cenach na

https://zerokalorii.pl/17-zamiast-cukru

 

Podobne wpisy:

    None Found

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*