Makaron bez kalorii Shirataki, Konjac

Czy znacie już makaron shirataki?

Jego charakterystyczne cechy brzmią jak bajka, ale czy w rzeczywistości jest on niskotłuszczowy, niskokaloryczny i prawie nie posiada węglowodanów? Otóż, tak właśnie jest, ponieważ w dużej mierze makaron shirataki składa się z wody. Jest więc on odpowiedni dla osób chcących zrzucić parę kilogramów, ale nie tylko. Z tego dobrodziejstwa korzystają także osoby, które nie spożywają glutenu czy laktozy. Na dodatek przyrządzenie tego makaronu zajmuje dosłownie klika minut. Wystarczy go wypłukać, a następnie gotować lub smażyć przez kilka minut. Nic bardziej prostszego. Makaron shirataki może stanowić zamiennik zwykłego makaronu, ale także można go spożywać jako dodatek do sałatek, mięsa, owoców czy kiełków.

W czym tkwi sekret?

Makaron shirataki w dużej mierze składa się z wody. Stanowi ona aż 97% jego składu.

Następne miejsce na liście składników zajmuje mąka z bulwy Amorphophallus konjac, która zawiera wysokocząsteczkowy cukier- glukomannan, który nie podlega procesowi trawiennemu przez organizm ludzki. Jest jedynie rozkładany przez bakterie znajdujące się w jelitach. Innym składnikiem znajdującym się w mące konjac jest skrobia, ale jej ilość jest niewielka. Oprócz wymienionych składników makaron shirataki nie zawiera w zasadzie żadnych składników odżywczych. Dzięki temu jest on niskokaloryczny, niskotłuszczowy i niskobiałkowy, ale także nie posiada witamin ani składników mineralnych.

Dlaczego warto jeść makaron shirataki?

Oprócz tego, że makaron ten daje uczucie sytości ze względu na zawarty w nim błonnik, który długo przebywa w żołądku. Ponadto, po spożyciu pęcznieje w żołądku, co sprawia uczucie pełności. Zawarty w nim glukomannan spowalnia wchłanianie substancji odżywczych oraz obniża poziom cholesterolu i glukozy we krwi dlatego świetnie reguluje gospodarkę insulinową.

Wygląd makaronu shirataki

Makaron shirataki jest produkowany w czterech odmianach. Trzy z nich są podobne do makaronu natomiast czwarty przypomina ryż. Cechuje go nieco żelowa struktura o białym zabarwieniu. Smak tych klusek jest zupełnie inny niż typowy makaron, jeśli w ogóle można mówić o smaku, ponieważ jest on właściwie bezsmakowy,co może (lecz nie musi) być jego wadą. Shirataki chłonie smak i zapach tego, z czym jest przygotowany (zupy,sosu itp.).

Po rozcięciu opakowania możemy poczuć niezbyt przyjemny zapach, gdyż zalewa w której się on mieści przypomina rybi zapach. Jednak po spłukaniu zimną wodą, zostanie on usunięty.

Do czego można podawać shirataki? Z czym pasuje?

Z tym samym, z czym zjada się makarony oraz ryż. Nie ma tu żadnych przeciwwskazań i różnic. Ponadto, można go jeść na zimno, jako dodatek do różnego rodzaju dań. Tak samo jest w przypadku zup, shirataki świetnie się z nimi komponuje, co powoduje, że łatwo jest przyrządzić wegańską zupę. Wystarczy przygotować wywar z samych warzyw, dodać ulubione składniki i już pyszna zupa gotowa. Będzie ona odpowiednia dla osób chcących pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Jednakże z takiego przepisu mogą także skorzystać osoby będące na diecie bezglutenowej czy bezlaktozowej.

Podobne wpisy:

    None Found

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*