Co jeść po wieczornym treningu?

Często spotykam się z sytuacją kiedy to osoby trenujące  na siłowni  w porach wieczornych, rezygnują z  posiłku po treningowego – bo jak sami twierdzą, wieczorne jedzenie powoduje tycie i odkładanie tkanki tłuszczowej.

Tymczasem jest to duży błąd i z tego co widzę dość powszechnie powielany. Posiłek po-treningowy dla osoby starającej się poprawić wygląd swojej sylwetkę,  powinien być najważniejszym posiłkiem w ciągu całego dnia.
Okres jaki następuje po zakończeniu Waszego treningu jest okresem idealnym by spożyć odpowiednią ilość węglowodanów, białek i tłuszczy, a to że mamy późną godzinę a Ty zaraz zamierzasz się kłaść nie ma nic do rzeczy.
Po zakończeniu wysiłku przepływ krwi przez mięśnie ulega zdecydowanemu nasileniu, a wychwyt glukozy przez tkankę mięśniową zwiększa się nawet dwukrotnie (zjawisko nad kompensacji).  

baner co jeśc po treningu

 

 

 

 

 

 

 

Co to oznacza?

Oznacza to, że Twoje mięśnie ogłaszają właśnie coś w stylu „happy hour”-  w organizmie jest promocja , dając jeść swoim mięśniom możesz zyskać dwa razy więcej niż zwykle, i zadbać w odpowiedni sposób na ich regenerację.

Co więc jeść po wyjściu z siłowni?
Nasz posiłek po treningowy powinien być lekkostrawny, zwłaszcza w sytuacji kiedy jemy go zaraz po siłowni nie poprzedzając go spożyciem po treningowego „szejka” .Warto pamiętać, że po zakończeniu aktywności fizycznej nasz przewód pokarmowy nie pracuje na pełnych obrotach, (krew znajduje się w naszych mięśniach a nie w wątrobie, czy odpowiednim odcinku jelita cienkiego,  która odpowiada za produkcję m.in enzymów trawiennych) dlatego strawienie pizzy czy innej tłustej potrawy mogłyby okazać się mocno problematyczne.

Warto wspomnieć, że zarówno odżywki i suplementy diety oraz normalne konwencjonalne jedzenie mogą stanowić podstawę posiłku po treningowego, nie ma wystarczającego powodu by za wszelką cenę rezygnować z jednych – na korzyść drugich.

Zarówno odżywka typu gainer czy bulk czy pieczony w folii kurczak z ziemniakami, mogą stanowić idealne rozwiązanie po wysiłku fizycznym. Oczywiście odpowiedni dobór i rozkład ilości makroskładników zależy od indywidualnych celów i zaleceń dietetycznych.

Przykład dobrze zbilansowanych posiłków po treningowych:

1. Kurczak pieczony + pół worka kaszy jaglanej + łyżka oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia + surówka

2. smażony na oleju kokosowym Filet z tilapii + pół worka ryżu + warzywa

3. Jajka kurze całe gotowane na miękko + gotowane ziemniaki w mundurkach + warzywa

 

 

Autor:  Trener Personalny Sebastian Rospond,      www.trenerseba.plsebastian

Podobne wpisy:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*