Dietetyczne mity na temat wody

W Internecie, telewizji  czy na różnych forach internetowych znajduje się pełno dietetycznych mitów. Jeżeli nie mamy specjalistycznej wiedzy, ciężko jest stwierdzić która informacja z góry nie ma sensu, a która brzmi sensownie i ma potwierdzenie w fizjologii czy badaniach. Prawda jest taka, że niektóre mity brzmią na tyle wiarygodnie że często ulegamy złudzeniu, że są prawdziwe. Dlatego też postanowiłam kilka z nich dokładnie zweryfikować 🙂

Na początek wybrałam wodę, bo o niej mówi się dużo.

woda gazowana jest niezdrowa

1. WODA GAZOWANA JEST NIEZDROWA – PRAWDA CZY FAŁSZ?

Fałsz!

To wcale nieprawda, że woda gazowana jest niezdrowa. Słyszałam nawet, że niektórzy myślą, że pijąc wodę gazowaną mogą spodziewać dodatkowych kilogramów na wadze. Co więcej, że żołądek od tej wody staje się większy. Jak więc z tą wodą jest? Pod niektórymi względami jest nawet zdrowsza. Szczególnie latem. Jest bezpieczniejsza pod względem mikrobiologicznym – flora bakteryjna nie rozwija się w niej tak szybko jak w wodzie niegazowanej. Nie wierzysz? Możesz zrobić eksperyment. Jeśli woda niegazowana postoi otwarta,  w szybkim tempie uzyskuje nieprzyjemny zapach i nie należy pić, woda gazowana, która również będzie stała otwarta przez taki sam czas nie będzie miała żadnego zapachu. Będzie nadal zdatna do picia.

Niektóre źródła podają także, że pobudza wydzielanie soku żołądkowego, przez co polepsza trawienie. Jest to kwestia dyskusyjna. Wodom wodorowęglanowym przypisuje się właściwości oczyszczające i rozpuszczające śluz w przewodzie pokarmowym. Wiele osób twierdzi, że lepiej gasi pragnienie. Osobiście się z tym zgadzam.

Czy jest dla każdego? Niestety nie. I może stąd wziął się mit niezdrowej wody gazowanej. Nie powinny jej pić osoby z nadkwasotą żołądka, osoby które mają skłonności do wzdęć, miewają częste zapalenia gardła i strun głosowych lub zaburzenia trawienia. Z kolei przy chorobach dróg moczowych – jak najbardziej powinniśmy pić wodę gazowaną, ponieważ działa moczopędnie. Nie powinno się jej serwować dzieciom w dużych ilościach. Dzieci piją często zbyt szybko, a wodę gazowaną powinno się pić powoli. Gaz może także podrażnić układ pokarmowy osób cierpiących na zespół drażliwego jelita czy chorobę wrzodową żołądka. U osób zdrowych po wysiłku fizycznym pomaga usuwać toksyny (z racji opisanego wyżej działania moczopędnego)

Dla osób zdrowych nie żadnych przeciwwskazań. Jeśli nie masz problemów ze strony układu pokarmowego to czy wybierasz wodę niegazowaną czy gazowaną jest kwestią gustu. Skład i tak jest taki sam.

woda z cytryną odchudza

2. WODA Z CYTRYNĄ PITA RANO NA CZCZO ODCHUDZA – PRAWDA CZY FAŁSZ?

Fałsz!

Jak wiele razy wspominałam nie ma złotego środka poza dietą i jeśli to możliwe włączeniem aktywności fizycznej. Nie schudniemy od wody z cytryną, ale czy to oznacza, że nie warto jej pić? Warto! Woda z cytryną wspomaga prace układu pokarmowego, co więcej pomaga usuwać z organizmu toksyny, a nawet mówi się, że jest przydatna przy nadciśnieniu i hipercholesterolemii. Woda z cytryną co może być zaskakujące, pomaga neutralizować kwaśne produkty przemiany materii, oczyszcza wątrobę a także wpływa korzystnie na produkcję żółci, zawiera potas i flawonoidy i właśnie z tych powodów wpływa korzystnie na ciśnienie krwi, ma działanie bakteriobójcze, chroni nawet przed  H.Pylori, która odpowiada za powstawanie wrzodów, rutyna zawarta w cytrynie zwiększa elastyczność naczyń krwionośnych. Witamina C, której źródłem jest m.in. cytryna przyspiesza także gojenie się ran.

Dla tych powodów warto pić wodę z cytryną, jednak bez odpowiedniego odżywiania nie możemy liczyć na spadek masy ciała.

Na co trzeba uważać? Na szkliwo zębów ze względu na kwas. Warto przepłukać usta, po wypiciu wody z cytryną.

pij minimum 1,5 l wody dzienie

3.  PIJ 1,5 l WODY DZIENNIE – PRAWDA CZY FAŁSZ?

Prawda i… fałsz!

Oczywiście musimy pić wodę, jest to bardzo ważne, ale to ile powinniśmy jej pić zależy od wielu czynników:

  • klimat, temperatura, płeć, masa ciała, wiek, aktywność fizyczna, towarzyszące choroby, a nawet ciąża (w różnych jej fazach zalecenia odnośnie ilości spożywanej wody bardzo się zmieniają).

Prawdą jest, że picie wody ma wpływ na redukcję, a także wypłukiwanie toksyn z organizmu. Organzim, który nie  jest dobrze nawodniony zatrzymuje wodę w tkankach przez co nie tylko ważymy więcej, ale także jesteśmy opuchnięci. Jeśli nie nawadniasz dobrze swojego organizmu możesz odczuwać spadek samopoczucia. Co więcej jeśli pijemy za mało odczuwamy wzmożony apetyt. Często pragnienie mylimy z głodem.

Woda to najważniejszy składnik naszego organizmu. Stanowi przecież aż 60-70% masy naszego ciała! Oczywiście w organizmie dzieci i osób młodych wody jest więcej, mniej jej u osób starszych, kobiet i osób otyłych. Odwodnienie może prowadzić nawet do zgonu. Woda w organizmie pełni różne role, są to między innymi: funkcja rozpuszczalnika dla związków chemicznych, jest środkiem transportu i rozprowadza związki organiczne po całym organizmie do wszystkich komórek, na zasadzie transportu biernego i aktywnego. Jest konieczna do procesów przemiany materii. Ponadto potrzebujemy jej do usuwania toksyn. Uczestniczy w trawieniu i ułatwia przesuwanie mas kałowych, dlatego jej niedobory powodują zaparcia.

Jeżeli spodobał Cię się artykuł, zapraszam po więcej na dietetyka dla laika 

Natalka

Autor: Dietetyk Kliniczny Natalia Pokorna,

Podobne wpisy:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*